گپ قیمتی در بازار فارکس، به شکاف قیمت بین دو بازه زمانی (دو کندل) در نمودار گفته می شود. و زمانی رخ می دهد که بازار در کندل جدید، با فاصله از قیمت باز یا بسته شدن بازار در کندل قبلی قرار دارد. هنگامی که بازار دوباره باز می شود، قیمت معمولا در یک سطح بالاتر یا پایین تر ظاهر می شود. در این مواقع تریدران اعلام می‌کنند که بازار با گپ قیمتی (شکاف) همراه است.

گپ قیمتی (شکاف) در فارکس به چه معناست؟

شکاف در معاملات فارکس زمانی اتفاق می‌افتد که حرکت قیمت قابل توجهی در یک جفت ارز با معاملات کم یا بدون معامله در بین آن وجود دارد. گپ قیمتی ناشی از حرکت در نرخ ارز بر اساس تحلیل تکنیکال یا فاندامنتال است.

نمودارهای معاملاتی معمولا جریان قیمت بازار را نشان می دهند که از نقطه ای به نقطه دیگر در یک دنباله نوسان می کند. در بیشتر موارد برای جفت‌های فارکس، بازار در همان سطح قیمت جلسه پایانی روز قبل باز می‌شود.

هنگامی که گپ قیمت ایجاد می شود، یکی از دو مورد می تواند رخ دهد: گپ رو به بالا  یا گپ رو به پایین. گپ رو به بالا نشان دهنده بالاتر بودن نقطه پایین کندل فعلی از بالاترین کندل قبلی است. هنگامی که یک گپ پایین وجود دارد، اوج کندل فعلی کمتر از پایین ترین نقطه کندل قبلی است.

گپ قیمتی

این می تواند ناشی از رویدادهای اقتصاد کلان باشد که در آن دوره اتفاق افتاده است. برخی از رویدادهای محرک بازار عبارتند از اطلاعیه های بانک مرکزی، گزارش های خبری، احساسات بازار و… می باشد. توجه داشته باشید که بازارهای فارکس 24 ساعت شبانه روز باز هستند و در نتیجه موارد عدم فعالیت بازار معمولا بسیار اندک است. گاهی اوقات، شکاف در زمان‌های آرام بازار مانند آخر هفته (معمولا بین روز جمعه که بورس نیویورک (NYSE) بسته می‌شود و دوشنبه که آسیا باز می‌شود.) رخ می‌دهد.

انواع گپ قیمتی (شکاف) در فارکس چیست؟

گپ‌قیمتی رایج
گپ قیمتی جدا شده
گپ‌قیمتی فراری
گپ قیمتی خستگی

گپ‌قیمتی (شکاف) رایج

همانطور که از نام آن پیداست، اینها شایع ترین گپ های قیمتی هستند که در نمودار ظاهر می شوند و لزوما ناشی از تغییرات قابل توجه در حجم معاملات یا احساسات بازار نیستند. گپ در همان محدوده معاملاتی ظاهر می شود و گشایش معمولا توسط نیروهای عادی بازار ایجاد می شود.

همانطور که در بالا ذکر شد، در حالی که گپ ها در معاملات فارکس ممکن است ناشی از تغییرات در رویدادهای محرک بازار باشد، گپ‌های رایج تمایل دارند بدون نوسانات عمده در حجم معاملات به سرعت باز شده و پر شوند.

گپ‌قیمتی (شکاف) جدا شده

گپ‌جدایی زمانی اتفاق می افتد که سطح قیمت از ناحیه حمایت و مقاومت در نمودار معاملاتی بالاتر رود. گپ به عنوان تایید یک روند جدید عمل می کند که از محدوده معاملاتی ایجاد شده در طول زمان جدا می شود و در سطح بالاتر یا پایین تر از جلسه پایانی قبلی باز می شود.

بر خلاف سایر گپ ها گپ جدایی، جدایی قابل توجهی ایجاد می کند که به طور کلی به تغییر در احساسات بازار نسبت به انحراف عادی در بازار فارکس نسبت داده می شود. به عنوان مثال، زمانی که بازار به سمت روند صعودی حرکت می‌کند، قیمت در سطح بالاتری باز می‌شود و حجم معاملات افزایش می‌یابد که نشان دهنده جدا شدن از روند قبلی است.

گپ‌قیمتی (شکاف) فراری

گپ‌فرار نشان دهنده ناحیه ای از نمودار است که در آن گشایش به دلیل افزایش علاقه به معامله یک جفت ارز خاص، پس از یک دوره عدم فعالیت در بازار رخ می دهد.

این گپ به دنبال یک گپ جدایی می‌آید. زیرا معامله‌گرانی که روند صعودی یا نزولی اولیه را از دست داده‌اند، سطح را – از طریق علاقه‌شان – به سمت نادیده گرفتن چندین نقطه قیمت زمانی سوق می‌دهند. همچنین به عنوان گپ ادامه دار نیز شناخته می شود زیرا پس از یک دوره عدم فعالیت، سطح قیمت در سطح قابل توجهی پایین تر یا بالاتر از جلسه روز قبل بازگشایی می شود، روند میانه، و در همان جهت شتاب می گیرد.

گپ‌قیمتی (شکاف) فرسودگی

گپ‌خستگی زمانی اتفاق می‌افتد که بازار به پایان چرخه روند نزدیک می‌شود و قیمت پس از باز شدن در همان جهت فشار نهایی را انجام می‌دهد قبل از اینکه پس از آن معکوس شود.

این گپ نشان‌دهنده افزایش حجم معاملات توسط افرادی است که می‌خواهند وارد روند شوند و قیمت جفت ارز را به سطح قبل از خرید منتقل کنند. معامله گران می توانند از این اندیکاتور فنی برای پیش بینی اینکه چه زمانی بازار در جهت معکوس حرکت می کند و در موقعیتی مخالف قرار می گیرد، استفاده کنند. به یاد داشته باشید که عملکرد گذشته تضمینی برای نتایج آینده نیست.

گپ قیمتی

چگونه گپ‌قیمتی را در فارکس معامله کنیم؟

می‌توانید از گپ‌ها در بازارهای فارکس به‌عنوان سیگنال معاملاتی برای شناسایی مناطقی در نمودار استفاده کنید که ممکن است فرصت‌هایی برای خرید یا فروش یک جفت ارز خاص ایجاد کند. معامله‌گران تکنیکال معمولا گپ‌ها را به عنوان بخشی از استراتژی‌های معاملاتی خود ادغام می‌کنند تا تعیین کنند که آیا یک الگو ظاهر می‌شود یا چه زمانی ممکن است روند جدیدی شروع شود.

توجه داشته باشید که گپ های معاملاتی در بازار فارکس می تواند سودآور باشد، اما همچنین مستلزم پذیرش ریسک است. ما چند مرحله را در زیر گردآوری کرده‌ایم تا به شما در استفاده از گپ‌ها برای معامله فارکس کمک کنیم.

مراحل معامله گپ قیمتی در فارکس

1.نوع گپ خود را شناسایی کنید

ابتدا باید نوع گپی که در نمودار معاملاتی ظاهر می شود را شناسایی کنید. این مهم است زیرا هر گپ به رویکردها و استراتژی های معاملاتی متفاوتی نیاز دارد.

2.از تحلیل تکنیکال برای تایید سیگنال های معامله خود استفاده کنید

به یاد داشته باشید که سیگنال های معاملاتی اغلب ممکن است نادرست باشند. قبل از اتخاذ موضع در مورد جهت آتی حرکات قیمت، باید یک تحلیل تکنیکال کامل در بازار انجام دهید. مانند مطالعه الگوهای نمودار گذشته برای تعیین نقاط ورود و خروج احتمالی.

3.از استاپ لاس استفاده کنید

به عنوان بخشی از تجزیه و تحلیل ریسک، شما این گزینه را خواهید داشت که در صورت حرکت بازار علیه شما، ضررهای توقف را برای محافظت از موقعیت خود تنظیم کنید. این یک راه آسان برای تعیین قیمت های خروج پس از باز کردن یک موقعیت است.

استاپ لاس دستوری به کارگزار شما است که اگر قیمت بازار از یک نقطه خاص فراتر رفت، به طور خودکار موقعیت شما را ببندد و ضرر شما در معامله را محدود کند. توجه داشته باشید که با توقف معمولی، به دلیل گپ بازار، احتمال لغزش وجود دارد.

4.یک استراتژی مدیریت ریسک را اعمال کنید

گپ های معاملاتی معمولا پرخطر هستند و احتمال از دست دادن بیشتر از پولی که در نتیجه اهرم سپرده گذاری کرده اید وجود دارد. هنگام معامله با اهرم، فقط کسری از ارزش کامل را به عنوان سپرده خود برای باز کردن یک موقعیت پرداخت می کنید.

هم سود و هم زیان احتمالی شما بزرگ‌نمایی می‌شود، زیرا بر اساس اندازه موقعیت کامل محاسبه می‌شوند، نه مبلغ سپرده شما. بنابراین، داشتن یک استراتژی مدیریت ریسک قوی برای محدود کردن ضررهای احتمالی مهم است.

استراتژی های معاملاتی گپ‌قیمتی

در اینجا برخی از استراتژی‌های رایج معاملات شکاف وجود دارد که می‌توانید از آنها استفاده کنید:

گپ را بخرید

پس از اینکه گپ ظاهر شد و تجزیه و تحلیل شما نشان داد که قیمت افزایش خواهد یافت، یک جفت ارز می‌خرید. این یک حرکت صعودی است که در آن مدت زیادی پیش بینی می کنید که جهت بازار پس از رخ دادن گپ به سمت بالا حرکت کند.

گپ قیمتی

گپ را بفروشید

شما یک جفت ارز را بعد از ظاهر شدن شکاف می‌فروشید و سیگنال به حرکت نزولی پس از آن اشاره می‌کند. برای استفاده حداکثری از فرصت، با فروش کوتاه در بازار یک موقعیت نزولی اتخاذ می‌کنید. به این امید که پس از ظاهر شدن گپ، قیمت همچنان پایین‌تر از جهت کاهش یابد.

گپ قیمتی

گپ را محو کنید

در این مثال، شما در مقابل جهتی که بازار پس از گپ می گیرد، موضع می گیرید و ریسکی را که ممکن است در کوتاه مدت از دست بدهید، جذب کنید. این استراتژی مبتنی بر این انتظار است که گپ به سرعت پر شود و پس از آن قیمت در جهت مخالف حرکت کند.

شما می توانید در حالی که بازار رو به افزایش است بفروشید یا زمانی که در حال افت است خرید کنید. عاقلانه است که اقدامات مدیریت ریسک را برای جلوگیری از ضررهای قابل توجه در صورت حرکت بازار علیه شما تنظیم کنید.

توجه داشته باشید که همه این استراتژی های معاملاتی گپ ریسک دارند. این مهم است که همیشه موقعیت خود را زیر نظر داشته باشید و برای مدیریت موثر ریسک خود گام بردارید. می‌توانید هشدارهای معاملاتی را برای دریافت اعلان‌های خودکار – زمانی که مشخصات شما فعال می‌شود – تنظیم کنید و بر اساس آن استراتژی داشته باشید.

گپ‌قیمتی (شکاف) در فارکس به طور خلاصه

گپ قیمتی  در معاملات فارکس زمانی اتفاق می‌افتد که در نمودار معاملاتی که یک گشایش را نشان می‌دهد، اختلاف قیمت وجود دارد و سطح قیمت در یک نقطه بسیار بالاتر یا پایین‌تر از قیمت بسته‌شده قبلی دوباره ظاهر می‌شود.
چهار نوع گپ در معاملات وجود دارد: گپ‌های رایج، گپهای جداشده، گپ‌های فراری و گپ های فرسودگی.
معامله گپ ریسکی است و مهم است که اقدامات مدیریت ریسک را برای کاهش ضررهای احتمالی تنظیم کنید.
استراتژی‌های گپ متفاوتی وجود دارد که می‌توانید هنگام معامله در فارکس از آنها استفاده کنید، مانند خرید گپ، فروش گپ، یا محو کردن گپ.

گپ های معاملاتی را با فارکس تمرین کنید
برای شروع یک حساب کاربری باز کنید یا روی یک حساب آزمایشی تمرین کنید
پلت فرم معاملاتی فارکس خود را انتخاب کنید
تدوین استراتژی ها و نظارت بر شکاف ها
موقعیت های باز و بسته در جفت های فارکس
معامله فارکس نیاز به یک حساب کاربری دارد. بسیاری از معامله‌گران جفت‌های اصلی فارکس مانند EUR/USD و USD/JPY را تماشا می‌کنند، تا فرصت‌های بالقوه بر اساس رویدادهای اقتصادی مانند انتشار تورم یا تصمیم‌های نرخ بهره را پیدا کنند. رویدادهای اقتصادی می‌توانند نوسانات بیشتری را برای جفت‌های فارکس ایجاد کنند، که می‌تواند به معنای سود و زیان بالقوه بیشتری باشد زیرا خطرات در این زمان‌ها افزایش می‌یابد.

می توانید با استفاده از منابعی مانند دوره آموزشی نقطه پایان (آموزش اصولی و منطقی دو مارکت فارکس و باینری آپشن) به توسعه استراتژی های معاملاتی فارکس خود کمک کنید. هنگامی که استراتژی شما توسعه یافت، می توانید مراحل بالا را برای افتتاح حساب و شروع معامله فارکس دنبال کنید.

0/5 (0 نظر)